Biografia - Anna Starzec Makandasis

Idź do spisu treści

Menu główne:

Biografia i portfolio
 


 Anna Starzec - Makandasis
 
Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. W 2005 roku z wyrὀżnieniem ukończyɫa Akademię Muzycznᶏ im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu Prof. Anny Organiszczak. Podczas studiów, w 2003 otrzymaɫa pỏɫroczne stypendium “Erazmus Sokrates” na studia pianistyczne w Hogskolen I Agder University w Kristiansand w Norwegii.
 
W latach 2006-2010, jako stypendystka uczelni w Stanach Zjednoczonych, swoje umiejętności kształciła pod okiem Prof. Amy I Ling Cheng w Oklahoma City University oraz Joacquin Achucarro w Dallas w Texasie.
 
W 2012 roku zdobyła stopień Doktora Sztuki na uczelni Stony Brook University w Nowym Jorku w klasie fortepianu Christiny Dahl. 
 
Anna jest koncertującą pianistką solowᶏ oraz kameralnᶏ, występowała wielokrotnie w Polsce, we Włoszech, Norwegii, Niemczech, Izraelu oraz USA. Wspὀɫpracowala z orkiestrᶏ symfonicznᶏ w Oklahoma City, w Dallas, a także z  Izraelskᶏ orkiestrᶏ kameralnᶏ na Festiwalu im. Felicji Blumenthal w Tel Avivie.
 
Jest laureatkᶏ wielu prestiżowych nagrȯd muzycznych, główne z nich to:
 
2003 - trzecia nagroda na konkursie im. F. Chopina w Rzymie,
2005 - finalistka konkursu “Ibla Grand Prize” na Sycylii.
 
W Stanach Zjednoczonych w latach 2006 i 2007 - dwukrotnie pojawiɫa się na konkursie Mɫodych Artystỏw, gdzie otrzymaɫa drugᶏ, a rok pὀźniej pierwszᶏ nagrodę za interpretację Koncertu fortepianowego  A-moll Edwarda Griega i Koncertu G-Dur Maurica Ravela.
 
Dalsze nagrody to:
 
2008 - pierwsza nagroda na Konkursie Mɫodych Talentỏw (Oklahoma – Isreal Exchange Young Artist Competition), po ktὀrym została zaproszona na koncerty w Izraelu.
 
2010 - drugᶏ nagroda na konkursie Mɫodych Artystὀw (Hubbards Young Artist) w Dallas.
 
2011 - finalistka konkursu muzyki kameralnej “Coleman 2011” W Los Angeles, w Californii.

2016 - druga nagroda na konkursie muzyki kameralnej w Londynie, International Competition Grand Prize Virtuoso
 
Anna kształciła swoje umiejętności pod okiem wielu renomowanych pianistȯw, ktὀrych miaɫa okazję poznać będᶏc stypendystkᶏ  festiwali muzycznych w Nowym Jorku (Summit Music 2010), Maine (Atlantic Music Festival 2012) oraz Texasie (Texas Young Artist 2008).  Pracowaɫa pod kierunkiem: Menahem Pressler, Thomas Ungar, Joheved Kaplinsky, Garry Graffman, Alessio Bax, Paul Badura Skoda  oraz Gilberta Kalisha. W Polsce wielokrotnie braɫa  udziaɫ w warsztatach muzycznych w Dusznikach Zdroju oraz Krzyżowej, gdzie pracowaɫa pod kierunkiem Grzegorza Kurzyńskiego, Wlodzimierza Obidowicza oraz Aleksieja Orlowieckiego.   
 
W czerwcu 2013 roku za swe osiągnięcia artystyczne została nagrodzona Stypendium Wałbrzyskiego Twórcy, a w maju 2014 nagrodą Prezydenta Miasta Wałbrzycha za całokształt twórczości  artystycznej. 
 
W marcu 2014 ukazała się jej pierwsza płyta solowa „Na Polska Nutę” z utworami polskich kompozytorów takich jak F. Chopin,  K. Szymanowski oraz Grażyna Bacewicz.

We wrześniu 2015 wydawnictwo Acte Prelable wydało jej kolejną płytę pt. Nocturnes", nagraną wraz z profesorem altówki Akademii Muzycznej im I.J.Padarewskiego w Poznaniu - Marcinem Murawskim. Na płycie znajdują się utwory L. van Beethovena, J.B. Kalliwody oraz F. Chopina w aranżacji na altówkę oraz fortepian.

Kolejna płyta "Wojciech Gawroński - Works for Viola and Piano" została wydana w 2018 roku i jest w całości poświęcona twórczości Wojciecha Gawrońskiego - bardzo dobrego pianisty o szerokich horyzontach myślowych, który w muzyce skupiał się przede wszystkim na pozyskiwaniu efektów brzmieniowych, kolorystycznych i dynamicznych.

Ostatnia płyta z 2020 roku "Edward Swan Hennessy - Viola and Piano Works", przedstawia twórczość Edwarda Swana Hennessego przesycona muzyką romantyczną i stylem imrpesjonistycznym, inspirowana dźwiękami otoczenia, zwłaszcza natury.

W 2018 Anna uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Obecnie pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.  
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego